Açık Konferans Sistemleri

Süleymaniye’nin Simgesel Varlığı


Suphi Saatçi

Son değişiklik: 19-10-2018

Özet


Kanuni Sultan Süleyman genç yaşta ölen oğlu Şehzade Mehmet’in anısına Şehzade Külliyesini Mimar Sinan’a yaptırmıştır. Külliyenin merkezinde yer alan Şehzade Camii, o tarihe kadar İstanbul’da yapılan en büyük kubbeli ve en göz alıcı Osmanlı yapısı oldu. Büyük beğeni kazanan bu cami hem Sinan’ı büyük üne kavuşturdu hem de Kanuni Sultan Süleyman’ı da etkiledi. Bunun üzerine Cihan padişahı Sinan’dan kendisi için bir külliye yapmasını istedi.

Böylece Osmanlı medeniyetinin en büyük yapısı olan Süleymaniye Külliyesi’nin yapımı gündeme geldi. Sinan külliyenin inşaatı için geniş araştırmalardan sonra İstanbul’un bugünkü tepesini seçti. 1550 yılında başlayan inşaat 7 yıl sürdü ve 1557’de sona erdi. Muhteşem bir açılış töreniyle cami ve külliye hizmete açıldı.

Külliyenin merkezinde yer alan cami, halkın hayranlıkla seyrettiği bir eser ve Osmanlı klasik mimarisinin en görkemli yapısı oldu. Cami aynı zamanda Kanunî Sultan Süleyman’ın kimliğini ölümsüzleştiren bir yapı olarak algılandı. Osmanlı Medeniyet tasavvurunun bir ürünü Süleymaniye İslam medeniyetinin en büyük abidesidir. Caminin görünüşü İstanbul’un da en büyük simgesel varlığı kabul edildi.